DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

  • Profesjonalne Doradztwo

  • Szybka Wysyłka

  • Korzystne Ceny

  • Sprawdzona Jakość

Promocje
Naszyjnik imienny - Srebrny 925
Naszyjnik imienny - Srebrny 925
394,90 zł 219,00 zł
szt.
Naszyjnik znak nieskończoności- 2 imiona
Naszyjnik znak nieskończoności- 2 imiona
438,90 zł 219,00 zł
szt.
Naszyjnik dla Mamy z serduszkiem
Naszyjnik dla Mamy z serduszkiem
438,90 zł 219,00 zł
szt.
Naszyjnik dla Kobiety w Ciąży
Naszyjnik dla Kobiety w Ciąży
438,90 zł 219,00 zł
szt.
Naszyjnik dla Mamy w okręgu
Naszyjnik dla Mamy w okręgu
438,90 zł 219,00 zł
szt.
Naszyjnik dla Mamy w sercu
Naszyjnik dla Mamy w sercu
438,90 zł 219,00 zł
szt.
Naszyjnik Mama z dzieckiem
Naszyjnik Mama z dzieckiem
438,90 zł 219,00 zł
szt.
Naszyjnik litera - Srebro 925 - pozłacane/rodowane
Naszyjnik litera - Srebro 925 - pozłacane/rodowane
361,90 zł 199,00 zł
szt.
Naszyjnik dla Mamy ze stópkami
Naszyjnik dla Mamy ze stópkami
438,90 zł 219,00 zł
szt.
Produkt dnia
Pierścionek zaręczynowy z brylantem 0,10ct
Pierścionek zaręczynowy z brylantem 0,10ct
2 431,00 zł
szt.
Pierścionek z białym szafirem 0,50ct
Pierścionek z białym szafirem 0,50ct
1 969,00 zł
szt.
Pierścionek z Rubinem i Brylantami
Pierścionek z Rubinem i Brylantami
1 969,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Tradycja wręczania pierścionków zaręczynowych 0
Tradycja wręczania pierścionków zaręczynowych

Tradycja wręczania pierścionków zaręczynowych – jak to wszystko się zaczęło?

 

Zaręczyny to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu każdej pary – pełen emocji, wzruszeń i romantycznych uniesień serca. Jak wiemy, ile zakochanych jest na świecie, tyle różnych historii wręczenia tego wyjątkowego symbolu miłości. Jedni zaręczają się podczas kolacji przy świecach, inni decydują się na szalony skok na bungee. Dzisiaj chcemy skupić się natomiast na historii pierścionka zaręczynowego i przeniesieniu się w czasie, by sprawdzić, jak wyglądały zaręczyny setki lat temu.

 

Starożytny Egipt – początki niezwykłej tradycji

Być może nie każdy o tym wie, ale pierwsze wzmianki na temat wręczania pierścionka zaręczynowego sięgają czasów starożytnych. Pierwsze pierścionki egipskie tworzone były z prostych i mających niewiele wspólnego z biżuterią materiałów, np. trawy lub drutu. Z czasem jednak do ich wytwarzania zaczęto wykorzystywać takie surowce jak złoto, brąz, czy też kość słoniowa.

Co ciekawe, już pierwsze pierścionki zaręczynowe przybierały kształt okręgu, który miał symbolizować nieskończoną miłość i wieczne uczucie dwojga zakochanych. Mówi się, że pierścionek noszony był wówczas na serdecznym palcu lewej dłoni, co związane było z legendą mówiącą o tym, że w tym miejscu przebiegała żyła prowadząca krew do serca. Chociaż teoria ta nie została potwierdzona przez historyków, to tradycja noszenia pierścionka na lewej dłoni do dziś obowiązuje w wielu kulturach.

Nie tylko w starożytnym Egipcie wręczano kobietom pierścionki zaręczynowe – swoje uczucia udowadniali również Grecy i Rzymianie, którzy wybrankom swego serca podarowywali biżuterię z metalu – na złote ozdoby mogli pozwolić sobie wyłącznie najbogatsi.

 

Pierścionek zaręczynowy a tradycja chrześcijańska

Wyjątkowy zwyczaj wręczania pierścionków zaręczynowych pojawił się w tradycji chrześcijańskiej dopiero w XIII wieku dzięki papieżowi Innocentemu III. Od tej pory pierścionek stał się symbolem obietnicy o zawarciu małżeństwa, jednak tym samym okres narzeczeństwa wydłużył się, by pomóc dzięki temu narzeczonym w lepszym poznaniu się przed zawarciem związku małżeńskiego. Drogocenna biżuteria na palcu kobiety miała być również sygnałem dla innych mężczyzn, że jej serce jest już zajęte przez innego kawalera.

 

Pierścionek zaręczynowy w Polsce i zrękowiny

Czy słyszeliście kiedyś o tradycyjnym, polskim zwyczaju zrękowin? Swego czasu była to huczna uroczystość, która miała zapowiadać rychłe zaślubiny dwojga zakochanych. Jak mówi tradycja ludowa, dłonie przyszłych małżonków związywane były nad bochnem chleba, co miało zapewniać im bogactwo, płodność i wszelką pomyślność. Podczas zrękowin przyszły pan młody wręczał swojej ukochanej pierścionek, który następnie zakładał jej na dłoń. Następnie zakochani dostawali od obojga rodziców błogosławieństwo, a cała uroczystość kończyła się huczną biesiadą, która przypominała nasze współczesne wesela.

 

Na lewej czy na prawej dłoni – jak pierścionek zaręczynowy noszą Polki?

To odwieczny dylemat przyszłych panien młodych, które zagłębiają się w różnych źródłach i do końca nie wiedzą, w jaki sposób nosić pierścionek. Jak już wspomnieliśmy, zarówno pierścionek zaręczynowy, jak i obrączkę kobiety nosiły kiedyś na lewej dłoni. W okresie powstań przyszłe mężatki zaczęły jednak przekładać biżuterię na prawą dłoń, by móc w ten sposób solidaryzować się z wdowami po poległych żołnierzach. Drugą teorią jest przekonanie o tym, że prawa dłoń jest tą lepszą i szlachetniejszą – w końcu to nią witamy się z drugą osobą. Pomimo różnych przekonań Polki z reguły noszą pierścionek zaręczynowy i obrączkę na prawej dłoni.

 

Ciekawostki o pierścionkach zaręczynowych

Wiele krajów ma swoje tradycje kulturowe związane z wręczaniem pierścionka zaręczynowego. Dla przykładu – w krajach skandynawskich i na Węgrzech zamiast klasycznego pierścionka mężczyzna wręcza kobiecie obrączkę, która z reguły jest pozbawiona kamieni szlachetnych i wykonana z drogocennych materiałów. Co ciekawe, na Węgrzech kobieta zakłada swoją obrączką dopiero w dniu ślubu, natomiast w Skandynawii podczas ślubu otrzymuje ona kolejną, identyczną obrączkę, którą nosi razem z tą z zaręczyn.

Dla odmiany, u Kazachów kobiety nie otrzymują ani pierścionka, ani obrączki. Mężczyzna wręcza im kolczyk, który zakładany jest przez rodziców narzeczonego.

 

A jakie pierścionki zaręczynowe cieszą się największą popularnością wśród zakochanych? Prym zdecydowanie wiodą pierścionki z diamentem, z którymi wiąże się odrębna, niezwykle ciekawa historia. Coraz częściej spotykamy się także z biżuterią personalizowaną lub wykonywaną na indywidualne zamówienie klienta. Bez względu na to, na jaki model się zdecydujemy, pamiętajmy – każdy pierścionek jest inny, a zarazem wyjątkowy, dokładnie jak obdarowywana nim kobieta. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, w którym oferujemy najpiękniejsze modele pierścionków zaręczynowych.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Zobacz nasze najnowsze Kolekcje Obrączek Ślubnych i Pierścionków Zaręczynowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl