UMÓW SIĘ I ZAPROJEKTUJ WYMARZONE OBRĄCZKI
Zadzwoń teraz

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

  • Profesjonalne Doradztwo

  • Szybka Wysyłka

  • Korzystne Ceny

  • Sprawdzona Jakość

Produkt dnia
Pierścionek zaręczynowy z brylantem 0,10ct
Pierścionek zaręczynowy z brylantem 0,10ct
2 431,00 zł
szt.
Pierścionek z białym szafirem 0,50ct
Pierścionek z białym szafirem 0,50ct
1 969,00 zł
szt.
Pierścionek z Rubinem i Brylantami
Pierścionek z Rubinem i Brylantami
1 969,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Co musisz wiedzieć o próbie złota? Poznaj różnice, by wybrać tę najlepszą 0
Co musisz wiedzieć o próbie złota? Poznaj różnice, by wybrać tę najlepszą

Jeżeli nie wiesz, co podarować kobiecie, to podaruj jej diamenty lub... złotą biżuterię. Od wielu lat złoto uważane jest za najpopularniejszy kruszec w produkcji biżuterii, imponujący nie tylko zjawiskowym blaskiem, ale także elegancją, która pozwala na podkreślenie każdej kobiecej i męskiej stylizacji. Złoto to także najczęściej wybierany materiał do produkcji obrączek ślubnych, które dumnie błyszczą na palcach małżonków. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup wymarzonej biżuterii ze złota, zwróć uwagę na jego próbę, by móc cieszyć się doskonałą jakością przez wiele lat.

Czym jest próba złota?

Nasi klienci często mają złudne wrażenie, że biżuteria, którą oglądają w naszym salonie jubilerskim, jest w całości wykonana ze złota. Staramy się wówczas wyprowadzać ich z błędu i uświadamiać, że zawartość kruszcu w poszczególnych dodatkach jest różna, o czym mówi nam próba złota. Jest to trzycyfrowy zapis informujący o zawartości złota w danym wyrobie jubilerskim. Próba złota pozwala na standaryzację produktów, które podlegają przebadaniu zawartości metalu przez Urząd Probierczy, a następnie nabicie cechy probierczej na biżuterii. O tym, jaka jest próba złota na Twojej obrączce lub pierścionku, dowiesz się z wygrawerowanego napisu we wnętrzu pierścienia.

Jak próba złota wpływa na jakość Twojej biżuterii?

Jak już zdążyłeś się dowiedzieć, złote pierścionki i obrączki nie są w całości wykonane ze złota. Z czego to wynika? Czyste złoto z próbą 999,9 jest kruszcem bardzo miękkim, plastycznym i mało odpornym na ścieranie, w związku z czym nie sprawdza się podczas produkcji biżuterii – stosowane jest wyłącznie w postaci monet lub sztabek. W związku z tym jubilerzy starają się wzmacniać złote obrączki lub pierścionki poprzez dodawanie domieszki innych metali, głównie palladu oraz niklu. W ten sposób zyskujemy biżuterię nie tylko trwalszą, bardziej odporną na zarysowania, ale także stworzoną w oryginalnym kolorze – platynowobiałym lub z dodatkiem czerwonych refleksów.

Na rynku wyrobów jubilerskich najczęściej spotkasz się ze złotą biżuterią z próbą:

  • 333 (33,3% złota),
  • 585 (58,5% złota),
  • 750 (75,0% złota).

Czym skutkuje zróżnicowana zawartość złota w obrączkach ślubnych? Te z próbą 333 są tańsze w stosunku do pozostałych, jednak wizualnie nie powinieneś zauważyć różnicy w porównaniu do tych z próbą wyższą. Biżuteria ta będzie z pewnością twardsza (wynika to z większego udziału metali nieszlachetnych) i mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Musisz mieć jednak na względzie to, że im niższa próba, tym większe prawdopodobieństwo, że obrączki będą częściej pokrywać się ciemnym, nieestetycznym nalotem.

Z drugiej strony, obrączki z próbą wyższą – 585 lub 750 – są nieco droższe, jednak za ceną idzie także większa odporność na działanie różnego rodzaju czynników chemicznych. Z biegiem czasu zauważysz, że Twoje obrączki nie przebarwiają się tak szybko jak te z niższą próbą, nie pokrywają się nalotem i zachowują swój piękny blask na lata.

Jak próba złota wpływa na kolor Twoich obrączek?

Hitem ostatnich lat są obrączki w kolorze białego, różowego lub czarnego złota. Za ich piękny, oryginalny kolor odpowiada zawartość różnego rodzaju domieszek metali w stopie złota. Co ciekawe, im bardziej wyrazisty, intensywny kolor, tym więcej metali jest wykorzystywanych w produkcji obrączek.

Jeżeli zmagasz się z różnego rodzaju alergiami skórnymi, to zwróć uwagę na obrączki z białego złota, które w swoim składzie wykazują domieszkę palladu, gwarantującego właściwości antyalergiczne. Piękno różowego złota podkreśla zawartość miedzi.

Jak czytać oznaczenia próby na biżuterii ze złota?

Na koniec prezentujemy Ci krótką ściągawkę na temat oznaczeń wybitych na biżuterii przez Urząd Probierczy w postaci karatów (K, czyli 1/24 wagi złota w stopie), a także w promilach.

Próba złota w karatach Próba złota w promilach
24-karatowe – próba 999,9 (czyste złoto) 999 – 99,9% czystego złota
23-karatowe – próba 960 (pierwsza próba złota) 960 – 96,0% czystego złota
18-karatowe – próba 750 (druga próba złota) 750 – 75,0% czystego złota
14-karatowe – próba 585 (trzecia próba złota,
najpopularniejsze)
585 – 58,5% czystego złota
12-karatowe – próba 500 (czwarta próba złota) 500 – 50,0% czystego złota
9-karatowe – próba 375 (piąta próba złota) 375 – 37,5% czystego złota
8-karatowe – próba 333 (szósta próba złota,
najtańsze)
333 – 33,3 czystego złota

Według najnowszych przepisów, biżuteria wykonana ze złota ważąca co najmniej 1 g musi posiadać polską cechę probierczą, która grawerowana jest w postaci znaku z tabeli cech probierczych. Dzięki temu masz pewność, jaki metal szlachetny został użyty do jej produkcji, a także jaka jest próba Twoich obrączek, pierścionka lub innej biżuterii.


 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jaka próba złota będzie najlepsza dla Twoich obrączek? Skontaktuj się z naszymi specjalistami pod numerem telefonu 500-484-950 lub napisz wiadomość na maila: sklep@froelke.pl. Z przyjemnością udzielimy Ci wszelkich informacji i pomożemy wybrać idealną biżuterię ślubną lub zaręczynową.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl